Akustik Panel

HomeAkustik Panel

Akustik paneller, akustik ses yalıtımı gerektiren mekanlarda kullanılmaktadır. Akustik baffle paneller tavanlarda akustik yankı yalıtımı amacı ile kullanılırken, Akustik paravan ve masa seperatörleri ofis ve çağrı merkezi benzeri yerlerde sesleri engellemek amacı ile kullanılmaktadır. Kumaş kaplı paneller ise çeşitli alanlarda akustik dengeyi sağlamak için kullanılır.

Akustik Panel Nedir?

Yaygın kullanım alanına sahip olan akustik panelleri çevrenizde pek çok yapıda sıklıkla karşılaşmış olmanız muhtemeldir. İşlevini ve çeşitlerini anlayabilmek için akustik panel nedir sorusuna yanıt verilmesi projelerinizde bu malzemeden faydalanmak istemeniz halinde sahip olduğunuz alternatiflerin anlaşılması açısından gereklilik içermektedir. Mahalde meydana gelen ses dalgalarının çarparak sönümlenmesi amacıyla kullanılan akustik paneller, mahallin içerisinde akustik dengenin sağlanarak içeride gerçekleştirilecek iletişimin kusursuz gerçekleştirilmesine yardımcı olmaktadır. Aynı ofis içerisinde yapılan uygulamalar ile yan yana çalışan kişiler birbirinin gürültüsünden etkilenmeyerek dikkat bozukluğu ve motivasyon kaybı yaşamamaktadır. Mahal içerisindeki sesi hapsederek içeride bulunan herkesin eşit şiddette sesi işitmesini sağlayan bu uygulama ofislerde kullanılabildiği gibi bar ve disko gibi yüksek sesle faaliyetlerin gerçekleştirildiği mekanlarda sıklıkla tercih edilmektedir. Ahşap ve cam yünü panellere akustik kumaşlar kaplanarak oluşturulan akustik paneller yapı elemanlarının eksik noktası olan ses izolasyonunu mükemmel şekilde kapattığı gibi yanmaz ve darbelere karşı dayanıklı hale gelmektedir. Görsel olarak da kullanıldığı mahalle şıklık katan panellerle ile istenen pek çok sonuç elde edilmektedir.

Akustik Panel Çeşitleri

Akustik Baffle
Akustik Paravan
Masa Seperatörü
akustik baffle ses yalıtım izolasyon paneli
akustik paravan ses yalıtım izolayon panelleri
akustik masa seperatörü
Akustik Baffle tavan sistemi olarak kullanılan, ortama şık bir görünüm katarken akustik ses düzenlemesini de sağlayan malzemedir.
Akustik paravan, ahşap iskelet üzeri akustik sünger ve onunda üzeri akustik laminasyonlu kumaşın kaplanmasından oluşmaktadır.
Masa seperatörlerimiz ofis ve çağrı merkezi gibi mekanlarda masalarda kullanılarak düşük, yüksek seslerin yalıtılmasını sağlamaktadır.
Kumaş Kaplı Panel
Akustik Ahşap Panel
Akustik Kaplama
kumaş kaplı ses yalıtım izolasyon panelleri
akustik ahşap ses yalıtım panelleri
akustik kaplama ses yalıtım paneli
Ses düzenleyici kumaş kaplı paneller yankı yalıtımı sağlamak ve seslerin bozulmasına engel olmak amacıyla tavan ve duvarlara uygulanır.
Tavan ve yan duvarlarda uygulanan akustik ahşap paneller delikli ve çizikli perforasyon seçenekleriyle salonlarda mükemmel bir akustik emilim sağlar.
Akustik kaplama akustik ses emici kumaş ile kaplı panellere verilen genel terimdir. Duvar, tavan ve ortamda kullanılarak ses yalıtımı sağlar.
  • Duvar Panelleri: Duvarlarınıza uygulanan bu panel çeşitleri ile mahal içerisinde sesli iletişim kalitesi üst noktaya taşınabilecektir. Aşınmaz ve yanmaz özellikte üretilen duvar panelleri farklı renk alternatiflerine sahiptir. Dekoratif görünümünü kazandıran farklı renk alternatifleri solmaz ve uygulamasında herhangi bir problem yaşanmamışsa ömürlük kullanıma uygundur.
  • Ahşap Panel: Duvar ve tavanlarda uygulanan ahşap panel malzemeler seçenek açısından oldukça farklı alternatiflere sahip olarak üretilmektedir. MDF ve MDF-Lam malzemeler kullanılarak üretilen bu panel türleri kaliteli ses duyumunu sağlaması açısından ses dalgalarını sönümleyici ve yansıtıcı özelliğe sahiptir. Delikli ve derzli olarak üretilen bu malzeme türü tamamen doğal ham maddelerden üretilmektedir. Ayrıca ahşap paneller akustik kumaşlar ile kaplanarak tavanlarda kullanımı gerçekleştirilebilmektedir. Uygulama için mahal ihtiyaçlarına göre alternatif çözümler üretilmektedir.
  • Asma Tavan Panelleri: Mahal tavanlarında kullanılmak üzere farklı dekoratif özelliklere sahip asma tavan panelleri kullanımı oldukça yaygındır. Tüm ürün çeşitlerimizde olduğu gibi yangına ve ısıya karşı dirençli olan bu panel türleri ile istenen dekorasyon uygulamalarına yönelik olarak üretim gerçekleştirilebilmektedir. Taş yünü, cam yünü ve metal olarak üretilen bu paneller talep edilmesi halinde akustik kumaş ile kaplanabilmektedir. Dekorasyon ve mahal ihtiyaçlarınız hangi malzemenin kullanımına ihtiyaç duyuyorsa firmamızla iletişime geçerek mahal tavanlarınızın ihtiyacı olan panel çeşitlerini temin edebilirsiniz.
  • Yüzer Tavan Panelleri: Akustik kumaş kaplı cam yünü paneller ile uygulaması gerçekleştirilen yüzer tavan panelleri, akustik kumaşın darbelere ve yangına karşı dayanım özelliklerine sahiptir. 40 mm kalınlığında standart üretime sahip olan bu paneller her renkte akustik kumaşlar ile kaplanabilmektedir. İhtiyacınıza göre standart kalınlık olan 40 mm ölçü değiştirilebildiği gibi panel boyutları da çeşitlendirilebilmektedir. Ses yalıtımının yanında akustik düzenleme işlevini gerçekleştirilen bu panel türleri için firmamızla iletişime geçerek her renk ve ebatta ürün temini gerçekleştirebilirsiniz.
  • Akustik Ahşap Panel: Yankı ve eko gibi ses bozulmalarını düzenleyerek mekana akustik özellik sağlayan akustik ahşap panel çeşitleri, dekoratif ihtiyaçlara en iyi karşılığı veren ürün çeşitleridir. Gürültüyü soğurması ve yansıtması ile en küçük ses dalgalarının mahal içerisinde gerçekleştirilecek işitsel faaliyetlere etkisini ortadan kaldıran bu izolasyon malzeme türü delikli ve derzli olarak imal edilir. Görsel özelliği ön planda olması nedeniyle topluma açık kongre ve toplantı merkezlerinde sıkça uygulamasına rastlanmaktadır. Tavanlara olduğu kadar duvarlara da uygulanabilen bu panel türlerinin talep ettiğiniz tüm modelleri için firmamızla iletişime geçebilirsiniz.
  • Akustik Kabin: İçleri akustik süngerlerle kaplı olarak üretilen akustik kabin çeşitleri, içerideki sesi dışarıya vermediği gibi dışarıdaki sesi de kabin içerisinde almamaktadır. Kabin içerisinin izolasyonunda kullanılacak sünger tipi talebe göre seçilebilecek olup kabin içinin görselliğine müdahale edilebilmektedir. Yanmaz özellikte olan bu kabinler aynı zamanda titreşimlere karşı da izoledirler.

Akustik Panel Malzemeleri

Ses izolasyonunu sağlarken aynı zamanda mahal akustiğini düzenleyen, yanmaz, darbelerden etkilenmez ve solmaz panellerin sırrını öğrenmek için akustik panel malzemeleri incelemesinin yapılması gerekmektedir. Kompozit malzemelere örnek olarak verilebilecek akustik paneller cam yünü, taş yünü ve ahşap malzemelerin akustik kumaşlara kaplanması ile elde edilebilmektedir. Ayrıca delikli veya derzli olarak sadece ahşap olarak uygulamaları da mevcut olup istenen görselliğe göre alternatifler oluşturulabilmektedir.

Akustik Panel Uygulamaları

Mahallerin ses izolasyonunun sağlanması açısından akustik panel uygulamaları duvarlara, tavanlara, masalara ve bölme duvar olarak kullanılabilmektedir. Duvar ve tavan uygulamalarında özel taşıyıcılara monte edilmek sureti ile gerçekleştirilen uygulama bölmelerde ve masa seperatörlerinde kendi taşıyıcıları ile birlikte monte edilmektedir.

  • Ofislerde ve çağrı merkezlerinde tavan ve duvar uygulamalarının yanı sıra ara bölme ve masa seperatörü uygulamaları çalışanların birbirlerinden etkilenmemesi için güzel sonuçlar alınmasını sağlamaktadır.
  • Disko, bar, müzik odası ve sinema salonu gibi yüksek ses içeren ve mekan akustiğinin önemli olduğu alanlarda ahşap uygulamalar sıklıkla tercih edilirken akustik kumaş kaplı paneller şık çözümler sunabilmektedir.
  • Toplantı ve seminer salonu gibi işitsel kullanımın ön planda tutulduğu mahallerde duvar ve tavan panelleri başarılı sonuçlar ortaya koyabilmektedir.
  • Tavan panelleri ile birlikte yüzer tavan ve akustik ahşap tavan panelleri ile görsellikle akustik bir arada sunulmaktadır.
[Toplam:0    Ortalama:0/5]