Ses İzolasyonu

HomeSes İzolasyonu

İşitme duyusuna hitap edilen aktivitelerin gerçekleştirildiği sosyal mekanlarda sıklıkla uygulanan akustik izolasyon çözümleri farkında olmasa da toplumun neredeyse tamamı deneyimlemiştir. Müsabaka seyretmek için gidilen spor merkezleri, konser veya tiyatro için gidilen merkezler, film izlemek için gidilen sinemalar ve eğlenmek için gidilen diskotekler başta olmak üzere işitsel faaliyetlerin ön planda tutulduğu pek çok mekanda akustik uygulamalarla karşılaşılmaktadır. Karşılaşmak ile uygulamasını gerçekleştirmek farklı kavramlar olmakta olup detaylı bilgiler edindikten sonra uygulamalara geçilmesi isabetli kararların verilmesini sağlayacaktır.

Akustik İzolasyon Nedir?

Mekanlarda gerçekleştirilen sese dayalı aktiviteler için kaliteli ortamlar hazırlanması amacıyla gerçekleştirilen akustik izolasyon nedir sorusu tüm detaylarıyla cevaplanmalıdır. Gerçekleştirilen sesli faaliyetlerin parazit seslerden temizlenmesi için mekan için eko ve çınlama gibi olumsuz koşulların ortadan kaldırılarak tüm mekanda sesin aynı kalitede işitilmesini sağlayan akustik izolasyon uygulaması, mekan dışından gelecek gürültülerin izole edilen mekana girişini de önleyerek mekanın kullanım amacına tam verimle hizmet etmesini sağlamaktadır. İzole edilen mekan iç ve dış kaynaklı kötü seslerden arındırılarak mekanın ses kalitesi yüksek standartlara akustik izolasyon uygulamaları yardımıyla ulaştırılabilir.

Gürültü İzolasyonu

Mahallerin iç ses kalitesini sağlamanın yanında mahalde oluşan gürültünün çevreyi rahatsız etmemesi ve çevre gürültüsünün mahal kullanımını olumsuz etkilememesi amacıyla gürültü izolasyonu uygulaması büyük önem taşımaktadır. Bu uygulamalar mekan ve mahal ihtiyaçları açısından gerçekleştirilmesinin yanı sıra çevreye rahatsızlık verilmemesi açısından yetkili mercilerin müsaade edilebilir ses şiddeti limitlerinin yakalanması için de uygulanması gereken zorunluluklardır.

İzolasyon Malzemeleri

Akustik ve gürültü izolasyon malzemeleri için mimari ihtiyaçlar da göz önüne alınarak ürün çeşitliliği yakalanmıştır. Mekanın akustik ihtiyaçları ile birlikte dekorasyon ihtiyaçları ihmal edilmeden çözümler bulunabilen bu uygulamalar ile birden fazla sonuç elde etmek mümkün olmaktadır. Malzemelerin uygulanması açısından da çeşitlilik bulunmakta olup her malzeme için firmamızdan uygulama hizmeti alabileceğiniz gibi tavsiye ve talimatlara da ulaşabilirsiniz.

İzolasyon Süngeri

Ses yalıtım süngeri olarak da bilinen izolasyon süngeri yanmaz ve yanabilen olarak iki farklı çeşitte üretilebildiği gibi çeşitli renklerde üretimi gerçekleştirilebilen izolasyon malzemeleri arasında yerini almaktadır. Kullanım amacına yönelik olarak düz yüzeyli olarak kullanılabilen bu malzeme ayrıca piramit, yumurta, labirent ve zikzak gibi yüzey şekillerinde üretilebilmektedir. Kendinden yapışkanlı çeşitleri bulunmasının yanı sıra bu özellik talep edilmediğinde özel yapıştırıcı kimyasal malzemesinin rulo yardımı ile uygulanacak yüzeye sürülmesinin ardından yapıştırılarak uygulanan bu malzemeler zemin, tavan ve taban yalıtımlarında başarılı sonuçlar çıkarmaktadır. Kullanım alanları için bir sınırlandırma bulunmayan bu malzemeler ile ihtiyaçları karşılayacak başarılı sonuçlar alınabilmektedir.

Akustik izolasyon uygulamaları

Çevrenizde pek çok örneğe rastlamış olmanız mümkün olmakla birlikte bu işlerle içli dışlı olmamanız halinde farklı uygulamalar hakkında bilgi sahibi olmamanız gayet doğaldır. Akustik izolasyon için uygulama sınırlandırması bulunmamakta olup gürültü, ses ve titreşim içeren her mekan ve mahalde uygulama gerçekleştirilebilmektedir.

 • Tavan Ses:

  İşitsel faaliyetlerin ön planda tutulduğu mekanlarda tam akustik izolasyon gerçekleştirilmesi amacıyla tavan ses yalıtımı yapılabildiği gibi evlerde de uygulanan bu uygulama türü için çeşitli malzeme alternatifleriyle farklı uygulama yöntemleri bulunmaktadır. Yapıştırmalı ve vidalamalı olarak montajı gerçekleştirilen bu uygulama, her türlü tavan çeşidinde başarı ile gerçekleştirilmektedir.

 • Zemin Ses:

  Titreşim ve ses önleyici olarak uygulanan zemin ses yalıtımı evlerden makine temellerine kadar sayısız uygulama alanını kapsamaktadır. İzole edildiği mahallin gürültüsünü ve titreşimini önlediği gibi mahalle gürültü girişinin de önlenmesinde bu uygulamadan yararlanılmaktadır. Alt komşularınızla ilişkilerinizin yüksek gürültü nedeni ile bozulmaması için bu uygulamayı evinizde gerçekleştirmek doğru bir davranış şekli olacaktır.

 • Kompresör Odası Ses:

  Çalışması sırasında yüksek ses ve titreşim oluşturulan kompresör cihazlarının bulunduğu kompresör odası ses yalıtımı yapılması, yetkili mercilerce zorunlu tutulmasının yanı sıra gürültü nedeni ile konfor düşüklüğünü de önlemektedir.

 • Fabrika Ses:

  Fabrika çalışması sırasında içeride bulunan makine ve ekipmanın gürültüleri çevreyi olduğu kadar çalışanları da olumsuz etkilemekte, çalışma verimini düşürmesinin yanı sıra çalışanların işitsel kayıplar yaşamasına yol açmaktadır. İSG mevzuatına göre de müsaade edilebilir seviyelere indirilmesi için fabrika ses yalıtımı uygulamasından faydalanmak uzun vadede işletmeye sayısız fayda sağlayacaktır. Üretim veriminin artışından meslek hastalıklarının önlenmesine kadar sayısız faydası sayılabilecek bu uygulama ihmal edilmemelidir.

 • Soğutma Chiller Grubu Ses:

  Soğutma ve havalandırma tesisatının çalışma gürültüsünün çevreyi rahatsız etmemesi amacıyla soğutma chiller grubu ses izolasyonu olmazsa olmaz uygulamalar arasında yer almaktadır. Uygulama esnasında cihaz veriminin düşürülmemesine dikkat edilmesi gerekirken cihaz çalışması kaynaklı gürültünün yönetmeliklerin müsaade edeceği düzeylere kadar indirilmesi gerekmektedir.

 • Tekne Motoru Ses:

  Keyifli anlar geçirmek için kullanılan tekne motoru ses problemi nedeniyle içerisinde bulunanların ihtiyacı olan huzurlu ortamı sağlamaktan uzaklaşmaktadır. Tekne motorlarına uygulanan ses izolasyonu ile bu problem önlenerek motor gürültüsüne maruz kalmadan teknede keyifli zamanlar geçirilebilecektir.

 • Kazan Dairesi Ses:

  Ses ve titreşimin yaygın olarak gözlendiği kazan dairesi ses yalıtımı yapılması gereken mahaller arasında yerini almaktadır. Titreşim nedeniyle yapıya zarar verilmesi önlenirken çıkan gürültüden tüm binanın olumsuz etkilenmesinin önüne akustik yalıtım uygulamaları ile geçilebilmektedir.

 • Atış Poligonu Ses:

  Silah gürültüsü ciddi işitme kayıplarının yaşanmasına neden olmakla birlikte çevresine de rahatsız edici bir gürültü saçmaktadır. Atış poligonu ses yalıtımı ile bu gürültünün çevreden duyulması önlenirken poligon dışında çalışma gerçekleştiren emniyet personellerinin gürültü kaynaklı verimlerinin düşmesi önlenir.

 • Jeneratör Odası Ses:

  Elektrik kesintilerinde bulunduğu binanın elektrik enerjisi ihtiyacını gideren jeneratörler için ayrı oda yapılabildiği gibi kabine de konmasına sıklıkla karşılaşılan uygulamalardır. Jeneratör odası ses yalıtımı için bulunulan odalara çözümler üretilebildiği gibi akustik kabin çözümleri de sunulmaktadır.

 • Hidrofor Odası Ses:

  Kullanıldığı alanda düşük su basıncını düzenlemek amacıyla kullanılan hidrofor odası ses açısından da bulunduğu binayı olumsuz etkilemektedir. Bu odaların akustik izolasyonlarında ses kesme özelliği fazla olan bariyerli malzemeler kullanılması sonucunda başarılı sonuçlar alınabilmektedir.

 • Asansör Dairesi Ses:

  Konutlarda da yaygın olarak kullanılan asansörlerin çalışmasını düzenleyen asansör dairesi ses ve gürültü açısından tüm binayı rahatsız edebilmektedir. Sesin tamamen kesilebilmesi için yüksek performanslı bariyerli izolasyon süngerleri bu alanda mükemmel sonuçlar yakalayabilmektedir.

 • Makine Dairesi Ses:

  Çevreye ve çalışanlara çalışmaları sırasında çıkardıkları ses ve titreşim nedeniyle rahatsızlık veren makineler için oluşturulan makine dairesi ses yalıtımında gürültü kesilmesi amacının yanı sıra cihaz titreşimlerinin de sönümlenmesi amaçlanmalıdır. Cihaz temellerine titreşim sönümleyici izolasyon malzemeleri kullanılırken odaların tavan, duvar ve zeminleri farklı ses izolasyonu malzemeleri kullanılarak izole edilebilmektedir.

Akustik İzolasyon Fiyatları

Ses kalitesinin artırılması amacının yanı sıra gürültü ve titreşim önleme amacıyla da gerçekleştirilen akustik izolasyon fiyatları da uygulama amacına yönelik olarak çeşitlilik göstermektedir. Kullanılacak malzemenin cinsi, yoğunluğu ve kalınlığı maliyetleri belirleyen en önemli unsurlar olarak ön plana çıksa da malzemenin kullanılacağı mahalle göre dekoratif özellik talep edilmesi de maliyetlere etki eden unsurlardır. Akustik izolasyon gerçekleştirmek istediğiniz mahallerde kaliteli malzemeler kullanırken yüksek maliyetlerden kaçınmak istiyorsanız firmamıza müracaat edebilirsiniz. Firmamız sizler adına keşif çıkartarak en uygun malzeme önerileri sunduğu gibi çıkardığınız keşif ve metrajlara göre uygun fiyatlı ve adrese teslim malzeme tedariki gerçekleştirmektedir. Kalitesi her daim kontrol altında tutulan ve sıklıkla yetkili mercilerce denetlenen akustik izolasyon malzemelerimizi tek başına firmamızdan tedarik edebileceğiniz gibi uygulamalı olarak da firmamızdan hizmet alabilirsiniz. Tercihiniz her ne yönde olursa olsun kaliteyi en uygun fiyatlara firmamızdan temin edebilirsiniz.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]