Stüdyo & Ses Kayıt Odası

HomeStüdyo & Ses Kayıt Odası

Evinizde müzik yapıyorsanız iyi akustiği olan, stüdyo niteliklerine sahip bir odanızın olması çok önemlidir. Siz de isterseniz evde ses kaydı yapmak için çok pahalıya mal olmayan bir ev stüdyosukurabilirsiniz. Bunun için evinizdeki herhangi küçük bir bölmeyi kullanabilirsiniz. Eğer yeterli alanınız varsa odalarınızdan birini “yüzen oda” ya da “yüzer oda” haline getirebilirsiniz. Yüzer oda sistemi ev stüdyoları için gayet uygun bir çözümdür. Bu sistem hem odayı dış seslerden izole eder, hem de stüdyodaki sesin dışarı çıkmasını önleyerek komşularınızla yaşayacağınız olası sorunları ortadan kaldırır. Özellikle evde davul, bateri gibi vurmalı çalgıları çalıyorsanız bu tür sistemler hayatınızı kolaylaştıracaktır.

 

Odadaki akustiği düzeltmek için de gayet kolay ve etkili çözümler var. Odada, sesin yankılandığı veya patladığı kısımları bulmak için alkış sesini kullanabilirsiniz. Odanın ortasında durun ve her yöne doğru alkış sesi çıkarın. Sesin nerelerden yankılandığını dinleyin. Sesin yankılandığı kısımlara izolasyon malzemesi döşeyin. Gerekli izolasyon panellerini Türkiye’de hemen her şehirde olan yapı marketlerden temin edebilirsiniz. Unutmayın odanın tamamını izolasyon malzemesi ile kaplamaya gerek yok. Sesin en çok yankılandığı, köşeler, kolan ve kirişlerin birleşme yerleri gibi kısımları kaplamanız yeterli.

Bu arada unutmayın yumurta kartonu vs. malzemelerle sağlıklı bir ses yalıtımı yapmanız ne yazık ki pek mümkün değildir.

Dikkat etmeniz gereken bir konu da odadaki eşyalardır. Stüdyo olarak kullandığınız odada mümkün olduğunca az eşya olmalıdır. Hoparlörler ise yine özel ses yalıtım panelleri üzerinde olmalıdır. Aksi halde hoparlörler rezonans yaparak kötü sesler almanıza neden olabilir.

Unutmamanız gereken bir nokta da camlar. Camlar, odanın ses yalıtımı en kötü noktalarıdır ve mutlaka izole edilmelidir.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]